17. Giusto Toso, "Gala", takarmatur, Fratelli Toso

Objektsbeskrivning
GIUSTO TOSO, "Gala", takarmatur, Fratelli Toso, Murano Italien 1968-70, 418 glaslänkar i vitt och klart glas, metallstomme med fyra ljuspunkter, höjd ca 240, diameter ca 50 cm
PROVENIENS
Privat samling i London, Daniel Poole Gallery London, senare svensk privatsamling.
HISTORIK
Serien "Gala" lanserades på Venedigbiennalen 1968 som rumsavdelare och takarmatur. Modellen väckte stor uppståndelse och belönades med guldmedalj på biennalen.
Auktionens takarmatur köptes in av en privat samlare i London, Bishop Avenue, i början av 1970-talet. Italienska leverantörer var på plats och monterade båda objekten i huset. Båda objekten köptes sedemera av Daniel Poole och vidare till nuvarande ägaren.
En samling Italienska glasarmaturer
Efter andra världskrigets slut kom Italien snabbt att förskansa sig en position som världsledande
inom design och mode. Det uppdämda skaparbehov som lösgjordes när fascismen äntligen
kunde kastas över ända, resulterade bland de italienska formgivarna i något som närmast kan
beskrivas som kreativ eufori. Under de decennier som följde tycktes idérikedomen och skaparglädjen sakna varje gräns. I en fullkomlig kakofoni
färg och form celebrerades det nya, ljuva livet. Med den gedigna hantverkstraditionen som grundförutsättning kom det italienska designundret att slå världen med häpnad.
På glasön Murano i Venedig skedde en utveckling av det traditionella glashantverket, mot en mer
internationellt inriktad stil. Klassiska venetianska glasmanufakturer som Venini, Fratelli Toso och
Barovier lockade till sig nya formgivare, som vann de stora priserna på de internationella
tribunalerna. Ett särskilt stort erkännande fick man för sitt glas och armaturer, och många
modeller har med tiden blivit moderna designikoner.
Dessa auktionsnummer är del av en större svensk privatsamling som nu ska byta ägare. Armaturerna har individuellt valts ut och skapat en unik samling av högsta internationella klass. Stor del av samling har köpts in under resor till Italien och andra delar av Europa.