159. Moshé Elazar Castel, Stèle Rouge Basalte

Objektsbeskrivning
MOSHÉ ELAZAR CASTEL
Israel 1909-1991
Stèle Rouge Basalte
Signerad Castel samt daterad på baksidan 1966. Olja och basalt på duk, 146 x 97 cm.
Signed, verso dated. Oil and basalt on canvas.
PROVENIENS
Konsthandlare Herman Igell, Stockholm
Moshe Elazar Castel föddes i Jerusalem 1909. Tidigt uppmärksammades hans konstnärliga begåvning och som trettonåring började han studera konst. Han uppmuntrades efter några års studier att söka sig till Paris vilket han gjorde 1927. Han skrev in sig vid Academie Julian och Ecole du Louvre och fann stor inspiration i äldre tiders giganter som Rembrandt, Velasquez, Delacroix och Courbet vilkas teknik han beundrade. På Louvren satt han och kopierade dessa mästares verk och det var också nu som han insåg att "art is not symbolic, but rather material, the material is the main thing, the way the paint is placed on the picture, this is the most essential thing."
I Paris stannade Castel till 1940 då han återvände till Palestina. Fem år senare var han medgrundare till grupperingen "New Horizons" (Ofakim Hadashim). Men Castel kunde aldrig riktigt släppa Paris utan köpte 1959 en ateljé i Montparnasse där han sedan arbetade flera månader om året. Stilistisk koncentrerade Castel sig i sitt tidiga måleri under 30- och 40-talen till motiv som avbildade de sefardiska judarna i målningar som visar inspiration från persiska miniatyrer. Från femtiotalet började han dock utveckla ett mer abstrakt måleri med stark reliefverkan. Efter ett besök i ruinerna efter en synagoga i Galileen började han experimentera med basalt som blandades med sand, lim och kraftfulla kulörer som sedan kom att bli hans kännetecken. I kompositionerna ristade Castel olika skrifter, symboler och mytologiska tecken. Auktionens målning är ett tydligt exempel på detta - tecknen i målningen betyder dock inte någonting.
1955 presenterades Castels konstnärskap med en stor utställning på Tel Aviv Museum of Art. Hans konst finns bl.a. representerad på Knesset, MoMA, Tate Gallery, Rockefeller Center och i det Israeliska presidentpalatset. 2010 öppnade The Moshe Castel Museum of Art i utkanten av Jerusalem.