69. Karin Broos, Jacobs dröm

Droit de suite

Objektsbeskrivning
KARIN BROOS
född 1950
Jacobs dröm
Signerad och daterad på baksidan Karin Broos 2007. Akryl på duk, 108 x 158 cm.
PROVENIENS
Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare
LITTERATUR
Jessica Kempe och Gunilla Petri: Karin Broos Målningar, Alma Bok 2008, avbildad sidan 77