17. Elis Eriksson, Fre.lö.sö.2.3.4

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ELIS ERIKSSON
1906-2006
Fre.lö.sö.2.3.4.
Signerad och daterad e.e. 4 mars 1963. Papper, kartong, skrivmaskinstext, 45,5 x 66 x 5,5 cm.
PROVENIENS
Eva af Burén, Stockholm - Eva af Burén valde ut detta verk till sin egen samling innan utställningen började
Catja Johansson, Eva af Buréns dotter
Galerie Bel'Art, Stockholm
Privat samling, Stockholm
UTSTÄLLD
5 kronor å 6 öre, utställning 8, Galerie Burén, Stockholm 1963, katalognr 4
Massa ande ting, Norrköpings Konstmuseum 2006
LITTERATUR
Teddy Hultberg: Elis Ernst Eriksson, Håll tjeften - 100 år av åtlydnader, Stockholm 2006, avbildad sidan 212