6. Francois Morellet, Carré sur ligne sur le mur

Droit de suite

Objektsbeskrivning
FRANCOIS MORELLET
Frankrike, född 1926
Carré et ligne sur le mur
Signerad och daterad på baksidan Morellet 1972. Olja på duk och tejp, dukens storlek 150 x 150cm
Signed and dated verso. Oil on canvas and tape.
PROVENIENS
Galerie m Bochum, Tyskland
Galerie Nordenhake, Malmö

Ändringar
längd / length 350 cm