57. Lisa Manner, Periferier

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LISA D. MANNER
född 1979
Periferier
Signerad och daterad på baksidan Lisa Manner 2010. Olja på duk, 200 x 200 cm.
UTSTÄLLD
Ellen Trotzig stipendiater, Ystad Konstmuseum 2010
Temporary Gallery Cologne, Köln 2010
Lisa D. Manner - målningar, Kristianstad Konsthall 2013
LITTERATUR
Lisa D. Manner - Paintings, Kalejdoskop förlag 2012, avbildad sidan 62 samt 63 (detalj)
Konstperspektiv, nr 4 2010, avbildad
Lisa Manner utexaminerades från Umeå konsthögskola 2007. Hon har sedan dess etablerat sig väl på den svenska konstscenen med sin utsökt fullödiga bildvärld. I målningarna skapas en särpräglad bildvärld som fylls av ett myller av olika element. Målningarna är stilistiskt vackra och utförda med en utsökt lätt hand där den tunna penselföringen medför en teknisk exakthet som imponerar. Hon har tidigt lyckats utveckla ett personligt bildspråk som talar sitt tydliga språk.