55. Färg & Blanche, "Wood Layer", fåtölj, 2014

Objektsbeskrivning

FÄRG & BLANCHE
födda 1984, 1981
Wood Layer
Fåtölj, 2014, unik, maskinsydd plywood, stoppad sits- och rygg i grafitgrått tyg, signerad Färg & Blanche Fredrik Färg Emma Marga Blanche Wood Tailoring Wood Layer armchair first protoype Stockholm 2014, höjd 100 cm.
UTSTÄLLD
Twelve, Möbelmässan, Stockholm 2014.
Modellen visades på The Scale of things, Designveckan i Milano 2014
Wood Layer fick utmärkelsen FORM+1 Award 2014, för årets bästa design. Fåtöljen är tillverkad med en revolutionerande teknik där trä sys ihop till en möbel. En teknik som Färg & Blanche kallar Woodtayloring. Färg & Blanche är en duo som består av Emma Marga Blanche och Fredrik Färg. De har drivit sin designbyrå sedan 2010 och redan vunnit många priser och hunnit ställa ut unika objekt i Milano, New York och Tokyo. De har sammarbetat med Comme des Carcons, Japan, och producerat produkter till företag Gärsnäs, Zero m.fl. Färg & Blanche ställde också ut ett objekt på Vårsalongen 2014. En stol ur deras "RE-cover"-serie finns representerad på Nationalmuseum, Stockholm. Färg & Blanche arbetar med okonventionella metoder som leder till oväntade resultat både estetiskst men också inom tillverkningsmetoder. Deras nydanande former har ett starkt utryck och är i allra högsta grad delaktiga i att bryta ny mark för vår samtids formspråk.

Se deras video om hantverket här