54. Ylva Ogland, Forcing Gold into the System (lying)

Droit de suite

Objektsbeskrivning
YLVA OGLAND
född 1974
Forcing Gold into the System (lying)
Signerad på baksidan Ylva Ogland. Olja på duk, 125 x 88 cm.
Utförd 2009-2014
PROVENIENS
Fruit and Flower Deli, Stockholm
UTSTÄLLD
"Källa, Snödrid et les contre espaces" , Fruit and Flower Deli Stockholm, 2011 - 2012
LITTERATUR
Niccola Trezzi: Ylva Ogland, 2011, verket finns avbildat i boken
Ylva Oglands virtuosa och tekniskt drivna målningar har många kopplingar till konsthistorien. Hon återkommer ständigt
till användandet av speglingar, som hos barockmålaren Velázquez, eller i Bergmans och Tarkovskijs filmer, för att utforska
blickens olika och ofta motsägelsefulla perspektiv - och applicerar detta på sin egen kropp och historia. I sin motivvärld rör
sig Ogland mellan flera parallella tider, hon förenar barnets perspektiv med den vuxnes och tänjer på frågor om
representation, om världen i och utanför bilden. I "Forcing Gold Into the System (lying)" ser man en ung kvinna liggandes,
hennes ben sträcker sig in i målningen, känslan av djup förstärks ytterligare av en spegling av kvinnan längre in i bilden.
Verket tillkom i hennes ateljé i Berlin, en dansstudio, och ingår i en svit målningar med samlingsnamnet Forcing Gold Into
the System som föregick Oglands arbete med den stora marionettdockan som föreställer konstnärens spegeltvilling Snöfrid.
Engelskans "forcing" är synonymt med "injicerande", och verket låter antyda att den liggande har injicerat guld. Både sprutan
och guldet som motiv återkommer i Oglands arbete och har flera betydelser, sprutan återfinns t.ex. i den heroin relaterade
stillebenserien Xenia, och guld återfinns även rent fysiskt i olika destillat när Snöfrid frambringas.
Ylva Ogland föddes i Umeå 1974. Efter sin examen från konsthögskolan i Stockholm jobbade hon även som curator i några år, bla
som en av 3 chefer på Tensta Konsthall. 2006 flyttade hon till New York för att ostört fördjupa sig i sitt konstnärskap. Sedan
2008 har hon varit verksam mellan Stockholm, Berlin och New York. Hon har bland annat ställt ut på Palais de Tokyo i Paris,
Bonniers Konsthall, Swiss Institute i NY, Kunst Palast i Düsseldorf, Moderna Museet, Zero i Milano, Bernier Elliades i Aten, Shugoarts
i Tokyo, Amy Smith Stewart i NY, T293 i Napoli, Fruit and Flower Deli, Charlotte Lund, Brändström Stockholm mm. Ogland är nu aktuell
i Stockholm på Barockt, en utställning på Kulturhuset i samarbete med Nationalmuseum.