53. Christo, Wrapped Monument to Christobal Colon

Objektsbeskrivning
CHRISTO
USA, född 1935
Wrapped Monument to Christobal Colon (Project for Barcelona) - Plaza Porta de la Pau
Signerad och daterad Christo 1976. Pastellkrita och kol med collage av tyg och snören, 71 x 56 cm.
Signed and dated. Pastel and graphite with collage of fabric and strings on cardboard.
PROVENIENS
Graham Gund, Cambridge, Massachusetts
Mayoral Galeria d'Art, Barcelona
Galleri MDA, Helsingborg