47. Dan Wolgers, Jordens uppkomst

Droit de suite

Objektsbeskrivning
DAN WOLGERS
född 1955
Jordens uppkomst
Signerad och daterad Dan Wolgers -00. Objekt med assemblage, höjd 52,5 cm.
UTSTÄLLD
Dan Wolgers tankeslussar, Norrtälje Konsthall 2000
LITTERATUR
Liljevalchs Konsthall: Dan Wolgers 1977-2001, utställningskatalog, Stockholm 2001, avbildad