43. Bunker Hill och Ollio, "Candlebottle", objekt 3 st

Objektsbeskrivning
BUNKER HILL OCH OLLIO
födda 1972, 1978
Candlebottle
Objekt, 3 st., unika, bemålat trä, höjd 21-34 cm.
UTSTÄLLD
Turned Street Art, Designgalleriet, Stockholm 2013
Ollio, Jonathan Josefsson, gjorde sig känd under 2000-talet som graffitimålaren Ollio. Som få andra inom den Göteborgska graffitiscenen arbetade han med placeringen av sina tags och målningar och han tillhörde också en av de första etablerade graffitimålarna i staden att gå ut med sin identitet. Under sin studietid på Högskolan för Design och Konsthantverk upptäckte han likheten mellan sprayburken och tufftmaskinen och lät sitt lekfulla färg- och formspråk översättas i mattor. Med dessa textila arbeten, tillsammans med alster i akryl, tusch och sprayfärg har han sedan sätts i flera utställningar samtidigt som han forstsätter att förgylla staden med sin graffiti.
Graffitikonstären Ollio och designern Daniel Franzén har tillsammans skapat dessa unika objekt där design möter graffiti. Daniel Franzén, "Bunker Hill", formgav de numera ikoniska ljusstakarna Candlebottle redan 2005. 2013 valde Daniel att samarbeta med 23 streetart konstnärer, där han lät konstnärerna dekorera hans ljusstakar. Utställningen var ett sammarbete mellan Daniel Franzén, Designgalleriet och Streetartgalleriet Wallery. Daniel Franzén är en drivande kraft inom designscenen. Han har nyligen drivit frågan om konsthantverkets roll i samhället med föredrag och utställningar. Han utmärker sig med ett hantverksmässigt tillvägagångssätt som möter ett samtida formspråk med obehandlat trä som huvudsakligt material.

Ändringar
Förväxlad bild, se auktionsnummer 42 i den tryckta katalogen.
Mixed up picture, see lot 42 in the printed catalogue.