41. Daniel Svahn, "Stammis", barskåp och vägglampa

Objektsbeskrivning
DANIEL SVAHN
född 1979
Stammis
Barskåp och lampa, 2014, unika, råsågad fanér i furu, bemålad i grått, insidan bemålad i guld med två glashyllor, lampa i form av fågelholk med en ljuspunk, signerad "Stammis" 1/1 Daniel Svahn 2014, höjd 109, lampans höjd 35 cm.
UTSTÄLLD
Ett, Två, Trä, Möbelmässan, Stockholm 2014
Daniel Svahns Stammisar är ett cylinderformat ståbarskåp samt en fågelholkslampa. Det är två råa och inbjudande verk i trä som är en fortsättning på Daniels egna naturromantiska tema som alla innehåller tankar om naturen och folklore. Daniel arbetar som frilansande formgivare och är utbildad vid Beckmans Designhögskola och Konstfack. Sedan 2009 driver han det egna företaget Daniel Svahn Studio och arbetar med uppdrag inom möbel-, produkt- och inredningsdesign samt konstnärliga gestaltningar. Genom att arbeta med koncept eller historier vill Daniel addera oväntade värden i sina produkter och dess användare. Daniel står på en konstnärlig grund och rör sig gärna i gränslandet mellan konst och design.