2. Marie-Louise Ekman, Den hungriga människan

Droit de suite

Objektsbeskrivning
MARIE-LOUISE EKMAN
född 1944
Den hungriga människan
Signerad och daterad ML De Geer Bergenstråhle 1981. Gouache på siden med av konstnären bemålad ram, totalt 37 x 28 cm.
PROVENIENS
Galleri Hylteberga, Skurup
LITTERATUR
Maria Lind, red: Marie-Louise Ekman, Stockholm 1998