131. Hans J. Wegner "Savebukstolen", CH-29, 6 st.

Objektsbeskrivning
HANS J. WEGNER, "Savebukstolen", stolar 6 st., Carl Hansen & Søn, Danmark 1950-tal, formgivna 1952, modell CH-29, solid teak, naturläder, brännmärkta DESIGNER HANS J. WEGNER MADE IN DENMARK CARL HANSEN & SØN ODENSE DENMARK, höjd 81 cm; omklädda
HISTORIK
Modellen CH-29 tillverkades bara under 1950-talet i solid teak.

Ändringar
En stol etikettmärkt Carl Hansen & Sön.
One chair with marked with label Carl Hansen & Son.