9. William Anastasi, Subway Drawing

Objektsbeskrivning
WILLIAM ANASTASI
USA, född 1933
Subway Drawing (Dec. 28 -90, 6.30 PM)
Signerad W. Anastasi. Grafit på papper, 28,5 x 29 cm.
Signed. Charcoal on paper.
PROVENIENS
Sandra Gering Gallery, New York
William Anastasi spelade regelbundet schack med konstnären och kompositören John Cage fram till dennes död. På tunnelbanan mellan Anastasis bostad på Upper West Side, New York och Cages adress på Lower Manhattan utförde Anastasi en serie "subway drawings". Med slutna ögon, hörselskydd och penna i varje hand lät konstnären tågets rörelser slumpmässigt utföra teckningen.