8. Anders Widoff, Ur Opera Nr 48

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ANDERS WIDOFF
född 1953
Ur Opera Nr 48
Signerad Widoff samt på baksidan signerad och daterad Anders Widoff 1987. Olja på duk, 200 x 64 cm.
PROVENIENS
Galleri 1 + 1, Helsingborg 1987
UTSTÄLLD
Galerie Leger, Malmö 1988
LITTERATUR
Anders Widoff, (att) bära sig, katalog Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2005, installation från Galerie Leger, Malmö 1988, uppslag sidorna 22-23
"Jag har en stark tillit till att världen rymmer en annan möjlighet än den redan sedda."