3. Rolf Hanson, Warrina

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ROLF HANSON
född 1953
Warrina
Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson -87. Olja på pannå, 148 x 122 cm.
UTSTÄLLD
Krognoshuset, Lund 1987
Landskapet i nyttt ljus, Riksutställningar, Utställningståget 1988
Rolf Hanson, Kulturmagasinet, Sundsvalls Museum 1990
LITTERATUR
Riksutställningar, utställningskatalog 1987, avbildad
"Vilket landskap? Ett måleriskt landskap. En djungel av starkt lysande färg, som knappast kan vara sprungen av något friluftsmåleri. Däremot kanske ur en känslomattad konstnärlig tradition, som går tillbaka på såväl det franska 1800-talets symbolism, som det ryska ikon-måleriet.
Hur? I de ofta stora (ibland mer än 3 x 5 m) målningarna på pannå tycks den feta oljefärgen förvandlas till en varmt pulserande massa. Från den nordiska skogstjärnens dunkelt grå-gröna skimmer har koloriten i hans alltmer abstrakta landskap stegrats långt bortom naturens register."
Lars Nittve i katalogen till Utställningståget, 1987