224. Ingegerd Råman, ytterfoder, 1 par

Objektsbeskrivning
INGEGERD RÅMAN, ytterfoder, 1 par, Grythyttans Stenindustri, 1992, skiffer, höjd 44, 44 x 44 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Nationalmuseum, Stockholm.
HISTORIK
På Nationalmuseum var dessa ytterfoder del av inredningen och visade tillsammans med konsthantverkssamlingarna.