222. Bengt Rosenström, "Paris", byrå

Droit de suite

Objektsbeskrivning
BENGT ROSENSTRÖM, "Paris", byrå, Ängelholm 2005, rostfritt stål och lackerad lönn, fronten med 27 lådor, draghandtag i stål, signerad Byrå Paris av Bengt Rosenström Ängelholm 2005 UNIQUE, höjd 112,5, 66 x 30 cm
HISTORIK
Bengt Rosenström (född 1953), är möbelformgivare och verksam i Ängelholm sedan början av 1990-talet.