220. Daniel Svahn, "Buddy", pallar 1 par, 2009

Objektsbeskrivning
DANIEL SVAHN, "Buddy", pallar 1 par, nr 2 och 4 i upplaga av 5 ex., 2009, vitlackerat stålunderrede, grönlackerat handtag och sits i björk, signerade DSX2, DSX4, höjd 66 cm; smärre slitage
HISTORIK
Daniel Svahn är utbildad på Beckmans och Konstfack. Pallarna var del av Daniel examensarbete på Beckmans 2009, vilket indikeras av signeringen D för Daniel S för Svahn X för examensarbete. Projektet utgick från viskningsleken och moderna möbelklassiker, som genom en kollektiv process med andra människor, växelvis mellan bild och text, omformades genom hur vi beskriver och tolkar saker olika. I pallens fall var Arne Jacobsens klassiska Sjuanstol utgångspunkten.
UTSTÄLLD
Svensk Forms utställningen Ung8 (Young Swedish Design). Designersblock under London Design Festival 2011.

Ändringar
Omfattas ej av Droit de suite
Will not have Droite de suite