217. Daniel Sjöholm, "Matchless", bord, prototyp, 2008

Objektsbeskrivning
DANIEL SJÖHOLM, "Matchless", bord, prototyp 2008, kanadensisk ek, signerad Proto 1 Matchless 2008 Daniel Sjöholm, höjd 49, 200 x 54 cm; smärre slitage
HISTORIK
I Daniel Sjöholms portfolio finner man sju års industri- och bildesignstudier som avslutades med en Master of fine Arts, på Royal College of Art i London. Idag driver han en designbyrå i Skåne med en bred repertoar av prisvinnande produktdesign. Bordet är en konceptuell möbel utvecklad med utgångspunkten att man skall kunna bära bordet enkelt under armen och flytta och använda det var man vill. Därför använde Daniel Sjöholm träslaget kanadensisk björk som kombinerar låg vikt och styrka. Samma dimension på varje enskild stav i konstruktionen, ger bordet en simplistisk men teknisk form som balanserar dess organiska och oregelbundna design. Med helt assymetrisk form på benen utvecklades en unik produktionsmetod för att klara den komplicerade processen i att sätta samman sektionerna till färdig produkt.

Ändringar
Omfattas ej av Droit de suite
Will not have Droite de suite