214. Lars Stensö, "Woodstock flower", stol, 2013

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LARS STENSÖ, "Woodstock flower, Hommage á Josef Frank", stol, 2012, plywood tapetserad med Carl von Linné tryck från boken flora, stomme i furu, brännmärkt WOODSTOCKHOLM, nr 3 i en upplaga av 3, signerad LS 12, höjd 84 cm
HISTORIK
På 90-talet tapetserade Lars Stensö Josef Franks byrå "Flora" åt Svenskt Tenn. Denna stol är tapetserad på samma sätt som en hyllning till Josef Frank. Stolen är tillverkade av Lars Stensö i tre limiterade exemplar.
UTSTÄLLD
Artipelag, Ett,Två, Trä, 2013.
LITTERATUR
Publicerad i Form No 4/2013 samt Elle Interiör No 4/2013.