213. Lars Stensö, "Woodstock", stol, 2013

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LARS STENSÖ, "Woodstock", stol, unik prototyp tillverkade av formgivaren själv, svart plywood, amoniakrökt och såpad ek, sits klädd i garvat läder, höjd 84 cm
HISTORIK
Lars Stensö startade, efter utbildning vid Konstfack, en snickeri- och formverkstad vid Mosebacke torg i Stockholm. Efter åren som egenföretagare återvände Lars Stensö till Konstfack, först som lärare och senare som lektor vid institutionen för inredningsarkitektur och möbeldesign. Sedan 1990-talet har Lars Stensö framgångsrikt drivit en arkitektfirma och ritat privatbostäder med ett helhetskoncept avseende såväl interiör, specialritade möbler som exteriör. Hans egenhändigt byggda ateljé och verkstad ligger på Väddö utanför Stockholm.
Stolen är tillverkade av Lars Stensö som prototyp i en upplaga av ett exemplar.
Lars Stensö samarbetar sedan 2010 med Woodstockholm som formgivare och arkitekt.
Woodstockholm är en stockholmsbaserad möbelproducent som agerar agent åt bla. Uglycute och Lars Stensö.
UTSTÄLLD
Artipelag, Ett,Två, Trä, 2013. Salone el mobile Milano april 2012. Stockholm furniture fair feb 2013.