206. Uglycute, "Ren", fåtölj, 2012

Droit de suite

Objektsbeskrivning
UGLYCUTE, "Ren", fåtölj, 2012, grönlaserad plywood, renskinn, höjd 74 cm; smärre slitage
HISTORIK
Uglycute grundades 1999 av Andreas Nobel, inredningsarkitekt, Fredrik Stenberg, arkitekt, Markus Degerman och Jonas Nobel, konstnärer. Uglycute arbetar aktivt för att bredda och ifrågasätta begreppet design. Gruppens målsättning är att med medlemmarnas olika bakgrund försöka analysera designens inverkan på samhället. Uglycute praktiserar sin verksamhet genom att ifrågasätta normer och traditioner i formgivning och tillverkning av möbler och inredningar men även genom att skriva, undervisa och organisera workshops. "Ren" är tillverkad i en upplaga av 10 ex.
UTSTÄLLD
Artipelag, Ett,Två, Trä, 2013.