2. Claes Oldenburg, Profile Airflow - Test Mold

Objektsbeskrivning
CLAES OLDENBURG
USA, född 1929
Profile Airflow - Test Mold, Front End
Signerad med initialer och numrerad 29/34. Relief i gjuten polyuretan över screentryckt plexiglas i aluminiumram, 47,5 x 40,5 x 10 cm.
Utförd 1972. Editerad av Gemini G. E. L. Los Angeles.
Signed with initials and numbered. Executed 1972. Cast-polyurethane relief over screenprinted plexiglas in original aluminium frame.
PROVENIENS
Galerie Burén, Stockholm
LITTERATUR
Axsom-Platzker 99