194. Jonas Bohlin, "Sto", stol, formgiven 1990, ek

Droit de suite

Objektsbeskrivning
JONAS BOHLIN, "Sto ", stol, formgiven 1990, ek och stål, signerad STO 61/70 JONAS BOHLIN 1990, höjd 95 cm
HISTORIK
Formgiven för utställningen "Möbler som Gestalt " 1990. Stolen producerades i 70 numrerade exemplar samt några EA och HC exemplar.