193. Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", fåtölj, 1991

Droit de suite

Objektsbeskrivning
MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen ", fåtölj, Källemo 1991, etsad plåt, karmar i betsad bok, stoppad klädsel med älgskinn, märkt ÄLGSKINNSFÅTÖLJ MATS THESELIUS 1991 66/360 KÄLLEMO SWEDEN, höjd 78 cm; skinnet med smärre slitage
HISTORIK
Mats Theselius visade denna fåtölj första gången på bostadsutställningen Bo-85 i Upplands Väsby, men ingen reagerade trots att formgivaren själv upplevt att han hade "en bomb med sig". Sven Lundh fick sedan syn på den på industrimässan i Kalmar och fick tag på "konstfackkillen". Det skulle dock dröja till möbelmässan 1990 innan den visades och 1991 fanns Älgskinnsfåtöljen i 360 numrerade exemplar.
LITTERATUR
Jämför Dan Gordon, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001, Stockholm 2002, s. 256-257.

Ändringar
märkt 66/360
signed 66/360
skinnet med smärre slitage
upholstery with minor wear