184. Eero Aarnio, "Åskbollen", fåtölj, Asko, Finland

Objektsbeskrivning
EERO AARNIO, "Åskbollen ", fåtölj, Asko, Finland, formgiven 1963-65, orange glasfiberarmerad plast med orangelackerad snurrbar aluminiumfot, invändig brun klädsel med två kuddar, höjd 120 cm; slitage och repor