181. John Kandell, fåtöljer 1 par, prototyp, 1950-tal

Objektsbeskrivning
JOHN KANDELL, fåtöljer, 1 par, prototyp för Stockholms stadsarkiv, 1950-tal, ek, höjd 82 cm; smärre slitage
PROVENIENS
John Kandells hem.
Signe Persson Melin som var god vän med paret Kandell.
Bukowskis auktioner runt 2001.
HISTORIK
Dessa fåtöljer är mycket tidiga alster formgivna av John Kandell. Fåtöljerna ritades som prototyper av John Kandell för Stockholms stadsarkiv i slutet av 1950-talet. Sammanlagt tillverkades åtta stycken till arkivets lokaler. De två exemplar som säljs på auktionen är John Kandells egna prototyper. De är tillverkade i ek, medan de åtta stolar som placerades i stadsarkivet tillverkades i japansk ek. Tillverkare för stadsarkivstolarna var i J.E. Blomqvists möbelfabrik i Storvreta. De två prototypstolarna tillverkades möjligen av snickarmästare David Sjölinder, som Kandell samarbetade med vid denna tid.
LITTERATUR
Carl E Christiansson, "John Kandell, Möbelarkitekt", Form nr 2, 1965.
Sven Ivar Lind, "Stadsarkiv i Stockholm", Arkitektur nr 8, 1961.