176. Jan Bocan, stolar 6 st., utförda 1972

Objektsbeskrivning
JAN BOCAN, stolar 6 st., formgivna för den Tjeckoslovakiska ambasaden i Stockholm 1972, karmarna i jakarande, sitsen klädd i randigt tyg i grönt blått och beige, höjd 102 cm; bruksslitage
PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambasaden, Stockholm.