173. Jan Bocan, fåtöljer 1 par, 1972

Objektsbeskrivning
JAN BOCAN, fåtöljer 1 par, formgivna för den Tjeckoslovakiska ambasaden i Stockholm 1972, karmarna i svärtat böjträ, stoppade sitsar klädda i canvas, ryggarna i rotting, höjd 71 cm; mindre bruksslitage, sekundära sitsar
PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambasaden Stockholm.
HISTORIK
Enligt uppgift tillverkade av Thonet.