172. Jan Bocan, fåtöljer 1 par, 1972

Objektsbeskrivning
JAN BOCAN, fåtöljer 1 par, formgivna för den Tjeckoslovakiska ambasaden i Stockholm 1972, karmarna i svärtat böjträ, sits och rygg i rotting, höjd 71 cm; rottingen med mindre skada, mindre bruksslitage
PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambasaden Stockholm.
HISTORIK
Enligt uppgift tillverkade av Thonet.