171. Jan Bocan, fåtöljer 1 par, 1972

Objektsbeskrivning
JAN BOCAN, fåtöljer 1 par, formgivna för den Tjeckoslovakiska ambasaden i Stockholm 1972, karmarna i svärtat böjträ, sits och rygg i rotting, höjd 71 cm; mindre bruksslitage
PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambasaden Stockholm.
HISTORIK
Jan Bocan var professor vid Tekniska Högskolan i Tjeckien. Knappt 30 år gammal vinner Jan Bocan arkitekttävlingen om den nya Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm. Detta blir hans första stora uppdrag. Ambassaden blev ett totalkonstverk med alla interiörer, textila konstverk och möbler formgivna av Bocan. Ambassaden ritades och uppfördes mellan åren 1968-70, och invigdes 1972.
Enligt uppgift tillverkade av Thonet.