155. Jean Gillon, "Bertioga", soffa och fåtöljer 1 par

Objektsbeskrivning
JEAN GILLON, "Bertioga", soffa och fåtöljer 1 par, Italma Wood Art, Brasilien 1960-tal, jakaranda, stoppade sitsar klädda i svart skinn med skurna knappar i jakaranda, etikettmärkta WOODART DESIGN BY JEAN GILLON HANDMADE... ... JACARANDA... INDUSTRIA BRAZIL, soffans höjd 75, längd 210 cm, fåtöljernas höjd 75 cm; smärre slitage
HISTORIK
Jean Gillon (1919-2007) tillhör en av pionjärerna inom den brasilianska moderniströrelsen tillsammans med bl.a. Joaquim Tenreior och Sergio Rodrigues. Han kom till Brasilien 1956 och två år senare öppnade han sitt företag "Italma Wood Art". Förutom sin möbelproduktion kom han även att arbeta med textilier och tapeter.