153. Soffa, sannolikt USA 1950-tal

Objektsbeskrivning
SOFFA, sannolikt USA 1950-tal, svängd modell med öppet avslut, ryggstöd med fast djuphäftad stoppning klädd i gråblå klädsel, lösa sitsar klädda i blå textil, ben i mahogny skodda i mässing, tvådelad, höjd 77, längd 320 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Enligt uppgift inköpt i USA 1958.