149. Verner Panton, bordslampa, Compelex, Danmark

Objektsbeskrivning
VERNER PANTON, bordslampa, Compelex, Danmark, formgiven 1992, ljusblå acryl, trekantig fot i metall, höjd 115, 40 x 40 cm; mindre repor
PROVENIENS
Inköpt på Bruun Rasmussen, Köpenhamn, auktion 714, nr 740 oktober 2002.
HISTORIK
Utförd av Svend Hassel, Compelex i Hornbaek i en mindre serie, enligt uppgift bara fem- sex exemplar.
LITTERATUR
Jämför Vitra Design Museum, Verner Panton - The collected works, s. 299.