140. Poul Kjaerholm, "PK-22", fåtöljer, 1 par

Objektsbeskrivning
POUL KJAERHOLM, "PK-22", fåtöljer, 1 par, E. Kold Christensen, Danmark, modellen formgiven 1955, mattpolerat stål, sitsar klädda i svart skinn, märkta E. Kold Christensens, höjd 70 cm; slitage, skinnet med mindre skador