123. Bruno Mathsson & Piet Hein, "Superellips", bord

Objektsbeskrivning
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen, skiva fanerad i jakaranda, förkromade spännben, höjd 70, 180 x 120 cm; obetydligt slitage