120. Arne Jacobsen, "Ägget", fåtölj med fotpall

Objektsbeskrivning
ARNE JACOBSEN, "Ägget", fåtölj med fotpall, Fritz Hansen, Danmark 1963, fyrdelad centralfot i aluminium, klädda i svart skinn, fåtöljen etikettmärkt FH MADE IN DENMARK 0663 BY FRITZ HANSEN, fotpallen stämplad FH, fåtöljens höjd 106, fotpallen 40 cm; smärre slitage
LITTERATUR
Jämför Charlotte & Peter Fiell, 1000 chairs, Taschen 1997, s. 346.