10. John Cage, (11R)/5 (where R=Ryoanji)

Objektsbeskrivning
JOHN CAGE
USA 1912-1992
(11R)/5(where R=Ryoanji)
Signerad och daterad John Cage 8/83. Blyerts på papper, 25,5 x 48,5 cm.
Signed and dated. Pencil on paper.
PROVENIENS
Margaret Roederer Gallery, New York
Anders Tornberg Gallery, Lund
LITTERATUR
Corinna Thierlof (ed.): John Cage - Ryoanji, Catalogue Raisonné of the Visual Artworks Vol. I, Schirmer Mosel Verlag 2013, avbildad
Under en konsertturné i Japan 1962 gjorde ett besök till den berömda zen stenträdgården från 1400-talet vid Ryoanji (fredfull drake) templet i Kyoto ett djupt intryck på John Cage. Där finns bland annat 15 uppställda stenar i sanden som drog hans uppmärksamhet till sig. Han fascinerades över hur dessa stenar hade kunnat placeras i princip hur som helst utan att deras effekt av lugn och kontemplation hade gått förlorad.
Mellan åren 1983 till 1992 fördjupade sig Cage kring detta tema vilket resulterade i runt 170 blyertsteckningar tecknade på handgjort indiskt lumppapper, de så kallade Ryoanji drawings. Genom att placera mindre stenar på pappret och med en blyertspenna följa formen av stenen/stenarna experimenterade Cage med hur han genom att placera och flytta objekten och genom att använda olika hårdhet och tjocklek på blyertsen kunde uppnå delvis autonoma konstverk.
Serien med Royanji-teckningarna rymmer allt från isolerade cirklar till till synes kaosartade kompositioner där linjerna korsar varandra. Cage belyser i dessa verk spänningen som uppstår mellan upprepningar och unikhet, mellan ordning och oordning, mellan lugn och oro.
Cages övergripande konstnärliga mål med Royanji-serien var att uppnå största möjliga insikt med minsta möjliga medel. På liknande sätt skapade han med musik verket 4'33" där musiker under 4 minuter och 33 sekunder är stilla med tysta instrument. Själva musikstycket består av de ljud som i stället uppstår hos publiken.
John Cages betydelse för den avantgardistiska konsten och musiken går inte att underskatta och ännu idag inspirerar hans verk konstnärer och musiker.