1. Karin Broos, Den röda väskan

Droit de suite

Objektsbeskrivning
KARIN BROOS
född 1950
Den röda väskan
Signerad och daterad på baksidan Karin Broos 2009. Akryl på duk, 105 x 161 cm.
PROVENIENS
Galleri Christian Larsen, Stockholm
UTSTÄLLD
Karin Broos - Speglingar, Borås Konstmuseum 2011
LITTERATUR
Karin Broos: Speglingar, Stockholm 2011, avbildad sidan 35
"Avståndet krymper mellan kosmos och människa, himmel och jord. I samtidskonsten intar himlen havets plats. Vad är det som kvinnan på bryggan i Karin Broos målning "Spegling 2" egentligen tittar ner i? Ett djupt vatten eller en djup himmel som speglingen själv målar? I en annan målning, "Den röda väskan", från samma period, låter Karin Broos den stilla vattenytan föreställa en kvällshimmel med färgtunga moln, hängande uppochner."
Jessica Kempe, konstkritiker DN (Ur katalogtext, Skissernas museum Lund 2012)
"Det är ett sagolikt vackert och avklarnat måleri, med "Ack, Värmeland, du sköna" vemodigt klingande i bakgrunden. Men över det natursköna landskapet och de stilla scenerna vilar ett bedrägligt lugn. Karin Broos känslotryck, som uttrycktes så tydligt i radion och tidigare i ett sårigt, expressivt måleri, har här sjunkit under ytan."
"Men som Karin Broos annars kan fånga det nordiska ljuset! Hennes virtuosa skiktmåleri skimrar inifrån och hon klarar med glans mästarprovet: att skildra den speglande, rörliga vattenytan i alla sorters väder och ljus."
DN, Birgitta Rubin (ur recension, Sven-Harrys konstmuseum 2011)