Vi har flyttat!

Besök oss på vår nya adress stockholmsauktionsverk.se.

Nutida 22 maj, kl 13, 2012

Ändringar och tillägg

Auktionsnr Föremål Beskrivning
1 Mats Theselius, "Järn/moccafåtöljen", Källemo 1994

Utropspris 30.000-35.000
Estimate 30.000-35.000

7 John Kandell, "Boklådan Solitär", skåp, Källemo

Dörren med spricka
Crack in the door

37 Torsten Thorup och Claus Bonderup, vitrinskåp

Utgår
Withdrawn

56 Memphisgruppen, bordslampa, Italien 1980-tal

Ej Memhisgruppen
Not a Memhis lamp.

65 Philippe Starck, "Gun lounge gun", golvlampa, Flos

Foten och skärmen med mindre skador
The foot and the lamp shade with small damages

79 Rolf Sachs, säng, körsbär, 2 lösa sängbord

Sängens namn "Vice", formgiven 1994, tillverkad i lönn.
The bed is called "Vice", design 1994, made of maple wood

80 Ulla Forsell, skulptur, egen studio 1977

En fjäril saknas
One butterfly is missing

108 Oiva Toikka, årskuber 6 st., Nuutajärvi, Finland

En av kuberna med nagg vid basen
One of the cubes with chip at the base

130 Dawid

Upplaga 2/5.
Edition 2/5.

131 Ylva Ceder, Noon

Proveniens: Wetterling Gallery, Stockholm

186 Dick Bengtsson, Målning, 1986

Ej utställd / not exhibited:
Galleri Olsson, Stockholm 1986

209 Christian Eckart, Detail painting #538

Ej/not droit de suite

220 Gunnar Smoliansky, Slussen 1952

Titel/Title: Slussen 1952
Pigment print, ej gelatinsilverfotografi
Pigment print, not gelatin silver print

224 Marianna Uutinen, Blue Hawaii (for Elvis)

Utgår / Withdrawn

234 Edward Weston, Pepper

Signerad på baksidan Cole Weston (fotografens son), ej Edward Weston.

Verso signed Cole Weston (the artist's son), not Edward Weston.

Resultat 1–15 av 39 Visa alla