80. EMIL HEILBORN, 1900-2003, Ramlösa, 1932

Droit de suite

Objektsbeskrivning
EMIL HEILBORN
1900-2003
Ramlösa, 1932
Signerad och daterad EH -32 samt stämplad på baksidan. Gelatinsilverfotografi, 19 x 17 cm. Vintage.
Reklambild 1932
De bilder fotografen uppskattade mest försågs med en egenhändigt ritad röd eller svart ram runt motivet. Denna bild har en svart ram.
UTSTÄLLD
Quality Made - Made in Sweden, St Petersburg, Ryssland 2003
Quality Made - Made in Sweden, Moscow Photo Festival, Ryssland 2004 - utställningen utnämnd till bästa projekt under festivalen
Quality Made - Made in Sweden, Bildens Hus, Sundsvall 2005