7. MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991

Droit de suite

Objektsbeskrivning
MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991, etsad plåt, karmar i betsad bok, stoppad klädsel med älgskinn, signerad HC X/X XT, höjd 78 cm; karmarna med slitage
HISTORIK: Mats Theselius visade denna fåtölj första gången på bostadsutställningen Bo-85 i Upplands Väsby, men ingen reagerade trots att formgivaren själv upplevt att han hade "en bomb med sig". Sven Lundh fick sedan syn på den på industrimässan i Kalmar och fick tag på "konstfackkillen". Det skulle dock dröja till möbelmässan 1990 innan den visades upp och 1991 fanns Älgskinnsfåtöljen i 360 numrerade exemplar.
LITTERATUR: Dan Gordon, "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Stockholm 2002, s. 256-257.