6. MATS THESELIUS, "The Ritz", fåtölj, Källemo

Droit de suite

Objektsbeskrivning
MATS THESELIUS, "The Ritz", fåtölj, Källemo, formgiven 1994, svartlackerad stålram, armstöd av rosenträ med inläggningar av älghorn, svart skinnklädsel, bakbenen med hjul, skyltmärkt THE RITZ Mats Theselius 1994 No 90/90 KÄLLEMO AB VÄRNAMO SWEDEN, höjd 87 cm; slitage, smärre lackskador