56. STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti

Objektsbeskrivning
STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti, Italien, formgivet 1959, grön bemålad plåt på stålben, en svängbar hurts på hjul med tre lådor och ett skåp, en hurts med tre lådor, svart läderklädd skiva av plåt, , bordslampa, etikettmärkt OLIVETTI .FRANCE S.A Matériel Immobilisé Ref 51/9050/4, höjd 79, 196x81; slitage, skador
HISTORIK: Studio BBPR står för formgivarna Gianluigi Banfi, Lodovico Belgioioso, Enrico Persessutti och Ernesto Nathan Rogers