54. MARCO ZANINI, "Lucrezia", stolar, 4 st.

Objektsbeskrivning
MARCO ZANINI, "Lucrezia", stolar, 4 st., Memphisgruppen, Italien 1980-tal, tyget formgivet av Ettore Sottsass, stomme i aluminium, klädda i svart- och blåmönstrat tyg, höjd 76 cm; slitage, blekt klädsel