174. CLAES EKLUND, född 1944, Torso, Signerad och

Droit de suite

Objektsbeskrivning
CLAES EKLUND
född 1944
Torso
Signerad och daterad C.E -88. Tempera på papper fäst på duk, 285 x 110 cm.
PROVENIENS: Galerie Nordenhake, Stockholm 1986
LITTERATUR: Olle Granath: Ett annat ljus: Svensk konst efter 1945, Stockholm 1985, avbildad på bokens omslag