171. PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på

Droit de suite

Objektsbeskrivning
PETER FRIE
född 1947
Landskap
Signerad på baksidan Frie. Olja på duk, 190 x 140 cm.
PROVENIENS
Lars Bohman Gallery, Stockholm
I Peter Fries målningar blir landskapet en minnesreservoar fylld av omedvetna, ibland ambivalenta känslor och hågkomster. Men bilderna handlar också om måleriets roll i vår tid och om vårt förhållande till måleriet som fysiskt material. Genom att använda sig av stora vita färgfält betonar han de måleriska kvalitéerna och ger kompositionen ett koncenterat, laddat uttryck.
Med utgångspunkt från det klassiska motivet himmel möter hav lyckas han förmedla sinnestämningar på ett sätt som ger betraktaren intryck av att befinna sig på den avbildade platsen. De konsthistoriska referenserna är många. Inte minst återanvänder han Jacob van Ruisdaels och de holländska 1600-talskonstnärernas landskapskompositioner med låg horizontlinje och bomullslika moln som nästan tornar upp sig över betraktaren.