163. EVA LÖFDAHL, född 1953, Det vanvårdade kosmos

Droit de suite

Objektsbeskrivning
EVA LÖFDAHL
född 1953
Det vanvårdade kosmos
Signerad och daterad på baksidan Eva Löfdahl 1981. Akryl på duk, 68 x 82 cm.
PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av Fredrik Roos
Fredrik Roos Nordiska samling, Stockholms Auktionsverk 2006, katalognr 67
UTSTÄLLD: Robust romantik och andra alternativ, Serafen, Stockholm 1981